Bulanık Belediyesi Resmi Web Sitesi

Coğrafi Konumu

Coğrafi Konumu

              Bulanık (Kop), Muş - Ağrı karayolu üzerinde kurulu olup Muş il merkezine 107 km, Ağrı il merkezine 145 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 1.706 km², rakımı 1480 m’ dir. 
             Bulanık’ın, doğusunda Malazgirt, batısında Varto, kuzeyinde Erzurum’un Hınıs İlçesi, güneyinde ise Bitlis’ in Ahlat ilçesi yer almaktadır.
             İlçe merkezine en yakın ilçe Malazgirt ilçesi olup,ilçeye 25 km mesafededir.
             Arazi yapısı belli başlı birkaç köy dışında düzgün, engebesiz, yüksek bir plato görünümündedir.                              
             Bulanık Doğu Anadoluya özgü karasal iklim yapısına sahip olup yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık en düşük sıcaklık (-40) derece, en yüksek sıcaklık (+34) dereceyi bulmaktadır. 
            Bulanık’ın güneyinde Bilican Dağları, kuzeyinde Yakupağa Dağları, batısında ise Koli Baba Dağları yer almaktadır. Bilican Dağlarında bulunan Karaburun (Ziyaret) Tepesi 2754m yükseklikte olup Bulanık’ın en yüksek rakımını oluşturmaktadır.
            Bulanık’tan, doğuda Ağrı Dağından doğup, Sultanlı köyü, Rüstemgedik beldesi, Yoncalı Beldesi, Karaağıl Köyü, Bostancılar köyü, Doğantepe köyü ve Demirkapı (Akrak) köyü sınırlarını takiben 51 Km uzunluğunda bir hat oluşturarak, batıda Keban barajına dökülen Murat Nehri geçmektedir. Ayrıca yine Murat Nehri üzerinde kurulan, Bulanık sınırları ile Varto ilçesi sınırları arasında Alparslan 1 Barajı yer almaktadır.
               Bulanık’ın ismini aldığı rivayet edilen, Bilican dağlarından gelerek kaynak ve kar suları ile beslenen Kazan ( Haçlı) Gölü, ilçenin güneyindedir ve ilçe merkezine 7 Km uzaklıktadır. 24 Km² bir alana sahip olup, ortalama derinliği 15 metreyi bulmaktadır.
               Ayrıca bu gölden çıkıp Bulanık sınırları içerisinden geçerek Yoncalı beldesinde Murat Nehrine karışan Körsu Deresi yer almaktadır. Yin Yemişen (Piyonk) Köyü sınırlarından doğup, Erentepe (Liz) yakınlarında Alpaslan 1 Baraj Gölüne karışan Liz çayı ile Erzurum ili Hınıs ilçesi sınırlarından doğup, Sarıpınar beldesi ve Adıvar köyü arasında Murat Nehrine karışan Hınıs (Heftreng) çayı yer almaktadır.
        Bulanık’ta karasal iklim hüküm sürdüğünden, orman yok denecek kadar azdır. Kısmen bazı yüksek kesimlerde kısa bodur meşe ağaçlarına rastlanılmaktadır.
       Bulanık Yakupağa Dağlarında: Atoma, Kekeli, Daşin ve Yakupağa yaylaları. Bilican Dağlarında: Duman, Hayat, Orta ve Kazım yaylası. Kolibaba Dağlarında: Alikülek, Koyunağılı,  Kanibuke yaylaları mevcuttur. 
 

 

Bulanık Belediyesi Resmi Web Sitesi
64x64

İlçemizin Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...
64x64

TELLİ TURNA

Devamı...
64x64

BİLİCAN TAŞI

Devamı...
64x64

Köylerimiz ve Muhtarları

Devamı...

Foto Galeri

  • Sivil Toplum Kuruluş Başkanları Ziyareti
  • BELEDİYE
  • Manzara
  • köyler

Videolar